Borusan Marka Mimarisi

Borusan grup şirketlerinin logotype kullanımları Borusan marka mimarisi çerçevesinde stratejik olarak tanımlanmıştır. Kimi şirketlerimiz Borusan markasının gücünden maksimum yararlanmak üzere Monolitik marka yapısı içinde ilerlemekte ve Borusan marka değerlerini yüzde yüz yansıtmaktayken; kimi şirketlerimiz ise Branded yapıda olup kendi bağımsız marka kimliklerini oluşturmakta olduğundan Borusan Hibrit marka mimarisine sahip bir kurum markasıdır. Bu yapı (endorsement) kurumsal imza ile desteklenmekte, tüm marka mimarisinin Borusan kurumsal kimliği altında toparlanması sağlanmaktadır.

Monolitik Markalarımız

Monolitik markalarımız; Borusan kurumsalını yüzde yüz taşıyan Borusan Mannesmann, Borusan Mühendislik, Borusan Lojistik, Borusan İstikbal Ticaret, Borusan Danışmalık, Borusan Yatırım, Borusan ARGE, Borusan Sigorta şirketlerimiz ile isim farklılığına rağmen tüm Borusan kimlik özelliklerini taşıyan Borçelik, Kerim Çelik de bu yapıda değerlendirmemiz gereken şirketlerimizdir. Bu şirketlerimiz kurumsal kimliğimizi yüzde yüz yansıtan monolitik yapılardır. Herhangi bir şirketimiz farklı isimleri olsa dahi (Kerim Çelik, Borçelik vb.) Borusan gücünden yararlanmak üzere Borusan amblemini kullanmak suretiyle monolitik yapı içinde yer aldıkları taktirde, aşağıdaki örneklerde olduğu gibi sadece amblemi değil logotype'ın tüm özelliklerini (renk, font) kullanmak zorundadır.

Branded Markalarımız

Branded markalarımız; BM Vobarno, Manheim Türkiye, BESys, Eta, Bukoli, Otomax an itibariyle bağımsız marka kimliklerine sahip şirketlerimizdir. Bu şirketlerin Borusan ailesi ile ilişkilendirilmeleri sadece kurumsal imza aracılığı ile olmaktadır. Bağımsız kimliklere sahip şirketlerin marka kişilikleri de bağlı olduğu ailenin değerlerini taşımak kaydı ile kısmen bağımsız olmalıdır. Bağımsız şirketlerin marka kimlikleri (grafik tasarımları) isim seçimleri ve kişilikleri ancak Borusan markasının bütününden sorumlu olan Holding Kurumsal İletişim ve Borusan CEO’sunun yazılı onayı ile gerçekleştirilmelidir. Bu tasarım aşamasında ileride bahsedilecek olan kurumsal imza ile uyumlu (renk ve grafik olarak) tasarımlar planlanması ve ikiden fazla rengin kullanılmaması zorunluluğu ihmal edilmemelidir.

Hibrit Markalarımız

Hibrit markalarımız; sektör ve ortaklık ilişkilerinin zorunlulukları sonucu, Borusan Makina ve Güç Sistemleri, Borusan EnBW Enerji, Borusan Otomotiv Grubu ve Borusan Kocabıyık Vakfı Kuruluşları doğrudan hibrit yapıda kimliklendirilmiştir. Bu konu da Holding Kurumsal İletişim ve CEO onayına bağlı istisnai yapılanma olarak ele alınmalıdır ve mümkün olduğunca ortaklarımız ikna edilerek bu tarz net kimlik özelikleri taşımayan marka sisteminden uzak durulmalı; olanlar zaman içinde iyileştirilmelidir.